
Kurs in
Utforska lek: Betydelsen av lek i vardagen - University of Sheffield FutureLearn

Stipendier
Introduktion

Att förstå spelets natur och värde genom våra liv, över kulturer och samhällen.
Varför gå med i kursen?
Denna kurs från School of Education vid University of Sheffield uppmuntrar dig att tänka annorlunda om leken.
Vi diskuterar definitioner av spel och aktuella debatter om hur spelets natur förändras. Hjälper lek oss att lära oss? Kan det förbereda ungdomar att lyckas i vuxenvärlden? Är alla former av spel bra för oss?
Vilka ämnen kommer du att täcka?
- Spelens historia och mångfald
- Definitioner och retorik av spel
- Spela över livslängd, kulturer och sammanhang
- Lek i utomhus- och inomhusmiljöer
- Känslor, kön och lek
- Trauma och lek
- Handikapp och lek
- Tonåringar, vuxna och lek
- Intergenerationsspel
- Modern teknik och lek
- Förhållandet mellan virtuell lek och omvärlden
- Lek, nyfikenhet, kreativitet och innovation
Vem är detta ackrediterat av?
CPD-certifieringstjänsten: Denna kurs har certifierats av CPD-certifieringstjänsten som överensstämmer med fortsatt principer för professionell utveckling.
När vill du börja?
De flesta FutureLearn kurser körs flera gånger. Varje kurs på en kurs har ett fast startdatum men du kan gå med i det och arbeta igenom det efter det att det har startat.
- Tillgänglig nu
Vad kommer du att uppnå?
I slutet av kursen kommer du att kunna:
- Beskriv Brian Sutton-Smiths sju retorik om spel.
- Utforska historien om leksaker och spel.
- Identifiera kontinuitet och förändring i spelet genom århundraden.
- Jämför spelaktiviteter över kulturer.
- Debattera effekten av modern teknik på spelet.
- Undersök var barn och tonåringar spelar i ditt område.
- Diskutera tillhandahållande och uteslutning av lekplatser i samhället.
- Utforska känslan och köns roll i barns lek.
- Utvärdera spelets roll under tider med sjukdom, trauma eller olycka.
- Undersök typer av spel i virtuella världar.
- Sammanfatta erfarenheter från aktivister, utövare och föräldrar i relation till funktionshinder och lek.
- Visa en förståelse för det allvarliga spelet genom lekfulla uppdrag.
- Reflektera över förhållandet mellan lek, kreativitet och innovation på arbetsplatsen.
Vem är kursen för?
Lek är en grundläggande del av innovation och kreativitet i en rad olika ämnen, karriärer, discipliner och branscher, från mode och teknik till undervisning och företag.
Denna kurs kommer att vara intressant för dig om du vill arbeta eller studera inom områdena psykologi, lekverk, barndomsstudier, lekterapi, sjukhuslek, undervisning, barnomsorg, eller om du bara vill förstå ditt förhållande till barnen i ditt liv och ditt eget spel.
Vem lär du dig med?
Elizabeth Wood (utbildare) Jag är professor i utbildning vid University of Sheffield och är specialiserad på att forska spel. Att utveckla MOOC med kollegor över olika discipliner har varit fascinerande. | Jackie Marsh Jag är professor i utbildning vid University of Sheffield. Jag är intresserad av barns utveckling av digitala kunskaper och kreativitet genom deras engagemang i skapande och skapande utrymmen. |
Vem utvecklade kursen?
University of Sheffield
University of Sheffield är ett av världens 100 största universitet med ett rykte för utbildning och forskning.
Gå med i denna kurs
Fri | uppgradering | Obegränsat |
Gå med gratis så får du:
| Uppgradera den här kursen så får du:
| Köp obegränsat så får du:
|